A-A+

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

گوتنبرگ نام پروژه ایجاد تجربه ویرایشگر جدید برای وردپرس است.هدف آن مدرنیزه کردن تجربه نوشتن  پست و صفحه است که ایجاد طرح بندی غنی از پست را برای هر کسی آسان می کند و از نسخه 5.0 در هسته وردپرس ادغام شده است.

گوتنبرگ نحوه ایجاد محتوا را بسیار تغییر می دهد. شما می توانید از طریق بلوک عناصر پیچیده ای را به محتوای پست اضافه کنید. آنها می توانند تصاویری با همپوشانی متن یا لیستی از موارد دارای تصاویر کوچک باشند.

در این پست به نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ و بازگشت به ویرایشگر کلاسیک می پردازیم. مطالعه این نوشته به شما کمک می کند به آسانی اقدام به تولید محتوای وب سایت خود کنید.

اگر از نسخه های وردپرس کمتر از 5 استفاده می کنید، شما نیازی به انجام کاری ندارید. زیرا ویرایشگر گوتنبرگ در هسته وردپرس ادغام نشده است. اما اگر از ورژن های وردپرس 5 استفاده می کنید، متوجه می شوید که به طور پیش فرض ویرایشگر گوتنبرگ، جایگزین ویرایشگر کلاسیک وردپرس می شود. پس به روشی برای غیرفعال کردن آن نیاز خواهید داشت.

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

دلایل غیرفعال سازی ویرایشگر گوتنبرگ عبارتند از :

  • نمی توان از ویژگی های قدرتمند نوار ابزار ویرایشگر آورده شده توسط پلاگین TinyMCE Advanced استفاده کرد.
  • نمی توان دکمه های کد کوتاه را از سایر افزونه ها در نوار ابزار ویرایشگر ادغام کرد.
  • ویژگی های سنگین JavaScript تایپ کردن را بسیار کند می کند.
  • ویرایش مقالات و درج تصاویر کمی دشوارتر از ویرایشگر قبلی است.
  • متا باکس ها همیشه به خوبی پشتیبانی نمی شوند.
  • وردپرس 5.0.1 با افزونه Yoast SEO 9.2.1 در تضاد است.
  • پلاگین های متناقض دیگری مانند ACF ، WPML وجود دارد.

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

انواع روش های غیرفعال سازی گوتنبرگ:

1- با استفاده از کد نویسی

2- از طریق نصب افزونه

غیرفعال سازی گوتنبرگ با استفاده از کد نویسی:

غیرفعال کردن گوتنبرگ ساده است ، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که کد زیر را به فایل functions.php در قالب خود اضافه کنید:

این کد در فیلتر use_block_editor_for_post قرار می گیرد تا تصمیم گیری در مورد استفاده از گوتنبرگ هنگام نوشتن مقاله یا عدم استفاده از آن را تغییر دهد. تابع return_false__ یک تابع داخلی وردپرس است که مقدار false  را برمی گرداند، یعنی از گوتنبرگ استفاده نمی کند.

اگر می خواهید گوتنبرگ را برای یک نوع پست خاص غیرفعال کنید،می توانید از کد زیر استفاده کنید:

2- غیرفعال کردن گوتنبرگ با استفاده از افزونه:

لازم به ذکر است، حتی اگر کد بالا گوتنبرگ را هنگام ویرایش مقاله غیرفعال می کند ، منابع گوتنبرگ مانند پرونده جاوا اسکریپت، CSS در مدیریت و front-end را به طور کامل حذف نمی کند. برای انجام این کار ، باید کد بیشتری بنویسیم. ساده ترین راه برای غیرفعال کردن Gutenberg نصب پلاگین Classic Editor است.

این افزونه کاملا گوتنبرگ را غیرفعال کرده و ویرایشگر پیش فرض کلاسیک را بازیابی می کند. همچنین همه پرونده های جاوا اسکریپت و CSS را که در قسمت front-end آنها موجود است غیرفعال می کند. استفاده از غیرفعال کردن گوتنبرگ به شما کمک می کند تا درخواست ها را در قسمت front-end  سایت خود ذخیره کرده و به بارگیری سریعتر وب سایت خود کمک کنید.

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

این افزونه زیر منوی جدید Add New (Classic) را در زیر منوی Posts اضافه می کند که در آن می توانید پست های جدید را با ویرایشگر کلاسیک اضافه کنید. علاوه بر این، هنگامی که می توانید نوشته را در لیست پست قرار دهید، یک پیوند ویرایش (کلاسیک) نیز اضافه می کند.

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ اکنون می توانید پست ها را در ویرایشگر کلاسیک یا گوتنبرگ به دلخواه ویرایش کنید.

کافی است  در پنل مدیریت به بخش Settings → Writing بروید،گزینه انجام این کار را در بخش "Classic editor settings"مشاهده خواهید کرد:

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

فراموش نکنید که برای ذخیره تنظیمات خود ، روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

اکنون می توانید برای ایجاد پست های جدید با استفاده از ویرایشگر کلاسیک ، پیوند جدیدی را در زیر منوی Posts مشاهده کنید.

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ همچنین می توانید مقالات قدیمی را با استفاده از ویرایشگر کلاسیک ویرایش کنید. به قسمت Posts → All Posts بروید و پیوند"Edit (Classic) "را در زیر پست ها مشاهده خواهید کرد.

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

در این پست به نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ و بازگشت به ویرایشگر کلاسیک پرداختیم.

چنان چه نسبت به محتوای این پست آموزشی پرسشی دارید یا در مورد فروشگاه ووکامرس خود نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره دارید، می توانید هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کرده ، اطلاعات سایت را تیکت کنید و از دانش و تخصص کارشناسان ما در وب سایت پشتیبانی وردپرس ایرانی، بهره بگیرید.

برچسب ها :

دیدگاه شما