A-A+

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

?How to migrate from Joomla to WordPress

آیا می خواهید وب سایت خود را از جوملا به وردپرس منتقل کنید؟ اگرچه جوملا یک سیستم مدیریت محتوای خوب است ، اما به اندازه وردپرس قدرتمند ، انعطاف پذیر و کاربرپسند نیست. اغلب کاربران ممکن است با جوملا شروع کنند ، اما در نهایت به وردپرس روی می آورند. در این پست، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید وب سایت خود را به راحتی از جوملا به وردپرس منتقل کنید.

 نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

دلیل مهاجرت از جوملا به وردپرس چیست؟

جوملا و وردپرس هر دو نرم افزار منبع باز هستند. هر دو به زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده اند، از پایگاه داده MySQL استفاده می کنند و دارای میزبانی های مشابهی هستند.

با این حال، استفاده از جوملا پیچیده تر است و افزونه ها و طرح های کمتری برای شما در دسترس است. از طرف دیگر ، وردپرس محبوب ترین سازنده وب سایت در جهان است، استفاده از آن آسان است ، با تعداد زیادی افزونه و گزینه های طراحی.

توجه: اکنون وقتی می گوییم وردپرس ، در مورد پلتفرم WordPress.org که خود میزبان است صحبت می کنیم و نه WordPress.com. زیرا آنها دو سیستم عامل بسیار متفاوت هستند.

WordPress.com یک راه حل میزبان است که ویژگی های محدودی از WordPress را ارائه می دهد در حالی که WordPress.org پلت فرم محبوب است که همه عاشق آن شده اند و از آن استفاده می کنند.جهت آشنایی بیشتر با تفاورت های هر یک می توانید به پست ما با عنوان تفاوت بین WordPress.com و WordPress.org چیست؟ در همین سایت مراجعه کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس:

گام 1. تعیین دامنه و شرکت هاستینگ

شرایط مورد نیاز برای جوملا و وردپرس خود میزبان کاملاً مشابه است. برای شروع با وردپرس به یک نام دامنه و یک حساب میزبانی وردپرس نیاز خواهید داشت.

این احتمال وجود دارد که شما از قبل نام دامنه و حساب میزبانی وب سایت خود را برای وب سایت جوملا خود داشته باشید. می توانید از آنها برای وب سایت وردپرس خود نیز استفاده کنید.

گام 2. نصب و راه اندازی وردپرس

وردپرس به دلیل نصب 5 دقیقه ای معروف است. بسیاری از شرکت های اراده دهنده هاست وردپرس، به طور خودکار وردپرس را برای شما نصب می کنند. همچنین نصب کنندگان وردپرس 1 کلیک را در داخل داشبورد حساب میزبانی خود پیدا خواهید کرد.

پس از نصب وردپرس ، می توانید به داشبورد وردپرس خود وارد شوید که به شکل زیر خواهد بود:

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

گام 2. ایمپورت کردن اطلاعات سایت از جوملا به وردپرس

اکنون که وردپرس را نصب کرده اید ، آماده وارد کردن محتوا از وب سایت جوملا خود هستید.

ابتدا باید افزونه FG Joomla to WordPress را نصب و فعال کنید.

پس از فعال شدن ، به صفحه Import <- Tools بروید. لیستی از ابزارهای واردات موجود برای نصب وردپرس خود را مشاهده خواهید کرد. روی پیوند "Run Importer" در زیر ابزار وارد کننده جوملا (FG) کلیک کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

با این کار اسکریپت وارد کننده جوملا (FG) راه اندازی می شود و از شما خواسته می شود که اطلاعات وب سایت جوملا خود را ارائه دهید. ابتدا باید URL وب سایت جوملا و سپس تنظیمات پایگاه داده آن را وارد کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

شما می توانید اطلاعات پایگاه داده خود را از منطقه مدیر وب سایت جوملا خود پیدا کنید. کافی است به صفحه System »Global Configuration بروید و بر روی تب سرور کلیک کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

این صفحه تمام اطلاعات پایگاه داده مورد نیاز شما را به جز رمز ورود پایگاه داده به شما نشان می دهد. اگر گذرواژه پایگاه داده جوملا خود را به خاطر ندارید ، می توانید آن را در داخل فایل configuration.php در پوشه اصلی وب سایت جوملا خود پیدا کنید. با اتصال به وب سایت خود با استفاده از سرویس گیرنده FTP و باز کردن آن در یک ویرایشگر متن مانند notepad، می توانید به این پرونده دسترسی پیدا کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات پایگاه داده خود در وارد کننده جوملا ، روی دکمه "Test database connection" کلیک کنید. اگر همه چیز به درستی وارد شده باشد ، پیام موفقیت را مشاهده خواهید کرد.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

در زیر آن گزینه های اضافی برای کنترل مواردی که می خواهید وارد کنید پیدا خواهید کرد. اگر مطمئن نیستید، این گزینه ها را همانطور که هست بگذارید.

اکنون برای ادامه بر روی دکمه "Start / Resume Importer" کلیک کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

وارد کننده (importer ) اکنون شروع به واکشی محتوا از وب سایت جوملا شما می کند. این ممکن است بسته به مقدار محتوای شما مدتی طول بکشد. پس از اتمام ، یک پیام موفقیت خواهید دید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

اکنون که محتوا را به سایت وردپرس خود وارد کرده اید ، مرحله بعدی بررسی پیوندهای داخلی است که ممکن است به وب سایت قدیمی شما اشاره داشته باشند. وارد کننده جوملا FG نیز این مشکل را برای شما برطرف می کند.

کافیست در پایین همین صفحه روی دکمه "Modify Internal Links" کلیک کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

اکنون می توانید برای دیدن محتوای وارد شده ، به سایت وردپرس خود مراجعه کنید.

کارهایی که باید بعد از انتقال جوملا به وردپرس انجام شود:

پس از انتقال وب سایت خود از جوملا به وردپرس ، برای انجام مهاجرت و راه اندازی سیستم عامل جدید خود باید چند تغییر ایجاد کنید.

گام 3. راه اندازی مجدد مسیرها و پیوندهای یکتا

وب سایت قدیمی جوملا شما ممکن است دارای ساختار URL متفاوتی با سایت وردپرس شما باشد. این بدان معنی است که افرادی که مقالات شما را در موتورهای جستجو پیدا می کنند ، اکنون خطای 404 را مشاهده می کنند.

برای رفع این مشکل ، باید پیوندهای ثابت را تنظیم کرده و به درستی کاربران و موتورهای جستجو را به URL های جدید هدایت کنید.

ابتدا باید به صفحه Settings » Permalinks در وردپرس مراجعه کنید. در زیر تنظیمات مشترک بر روی گزینه post name کلیک کنید و سپس بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

در مرحله بعدی ، باید افزونه Redirection را در سایت وردپرس خود نصب و فعال کنید.

پس از فعال سازی، باید به صفحه Tools » Redirection مراجعه کنید. در قسمت source URL،شما آدرس http://example.com/index.php/(.*) و در قسمت target URL، آدرس http://example.com/$1 را مشاهده می کنید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

برای ذخیره تغییرات ، روی دکمه "Add redirect" کلیک کنید.

وردپرس اکنون URL های وب سایت قدیمی جوملا را به ساختار پیوند ثابت وردپرس شما هدایت می کند.

گام 4. تنظیم قالب وردپرس

وردپرس به شما امکان می دهد به مجموعه عظیمی از قالب ها دسترسی داشته باشید که می توانید از آنها استفاده کنید. قالب ها ، شکل ظاهری و طراحی وب سایت وردپرس شما را کنترل می کنند.

هزاران تم رایگان و تجاری در وردپرس وجود دارد که می توانید آنها را در وب سایت خود نصب کنید. با این حال ، همه قالب ها برای انواع وب سایت ها مناسب نیستند و همین انتخاب های فراوان می تواند کمی کاربران را گیج کند. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان متخصص و با تجربه ما در سایت ووکامرس ایرانی مشورت کنید.

گام 5. نصب افزونه های ضروری وردپرس

پلاگین ها بهترین قسمت در مورد استفاده از وردپرس هستند. افزونه های وردپرس به شما امکان می دهد ویژگی های جدیدی را به وب سایت خود اضافه کنید.

می توانید از افزونه های وردپرس برای پشتیبان گیری ، بهبود امنیت ، راه اندازی حافظه پنهان ، راه اندازی فروشگاه آنلاین و موارد دیگر استفاده کنید. اگر می توانید به یک ویژگی فکر کنید ، احتمال این وجود دارد که از قبل یک افزونه وردپرس برای آن وجود داشته باشد.

هزاران افزونه رایگان و پولی وردپرس وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

گام 6. شروع به یادگیری وردپرس

استفاده از وردپرس نسبتا آسان است. با این حال، هر از گاهی ممکن است با چیزهای جدیدی برای یادگیری روبرو شوید. به دلیل گستردگی و محبوبیت پلتفرم وردپرس، می توانید به راحتی پاسخ سوالات خود را پیدا کنید کافیست در اینترنت به جستجو بپردازید و یا با افراد با تجربه رد این زمینه مشورت کنید.

امیدواریم این پست به شما کمک کند به راحتی سایت خود را از جوملا به وردپرس منتقل کنید.

نحوه مهاجرت از جوملا به وردپرس

چنان چه نسبت به محتوای این پست آموزشی پرسشی دارید یا در مورد وب سایت وردپرسی خود نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره دارید، می توانید هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کرده، اطلاعات سایت را تیکت کنید و از دانش و تخصص کارشناسان ما در وب سایت پشتیبان وردپرس ایرانی، بهره بگیرید.

دیدگاه شما