A-A+

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

?What is the Difference Between Domain Name and Web Hosting

بدون شک برای هر کاربری که برای اولین بار واژه های نام دامنه و میزبان وب را می شنود،یک پرسش مهم در ذهن وی بوجود می آید که تفاوت بین این دو در چیست؟ بسیاری از مبتدیان نمی دانند که این نام دامنه و شرکت هاستینگ کاملا مجزا از یکدیگر هستند.در این پست از سایت ووکامرس ایرانی، تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب را همراه با سوالات رایج در این زمینه بیان می کنیم.

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد برای بازدید از وب سایت شما در نوار URL مرورگر تایپ می کنند. به عبارت دیگر ، اگر وب سایت شما را به یک خانه تشبیه کنیم نام دامنه شما آدرس آن خانه خواهد بود.

اینترنت اساسا یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق کابل به یکدیگر متصل می شوند. برای شناسایی آسان آنها ، به هر کامپیوتر یک سری اعداد اختصاص داده می شود که IP Address نام دارد.این آدرس IP ترکیبی از اعداد است که با نقاط از هم جدا شده اند. به طور معمول ، آدرس های IP به این شکل هستند: 66.249.66.1

رایانه ها مشکلی در شناسایی و به خاطر سپردن این اعداد ندارند. با این حال ، غیرممکن است که انسان از این اعداد برای اتصال به وب سایت ها در اینترنت استفاده کرده و از آنها استفاده کند.برای حل این مشکل ، نام دامنه ها اختراع شد.

نام دامنه می تواند کلماتی داشته باشد که به خاطر سپردن آدرس های وب سایت را آسان می کند.

اکنون اگر می خواهید از وب سایتی در اینترنت بازدید کنید ، نیازی نیست که رشته ای از اعداد را تایپ کنید. درعوض ، می توانید نام دامنه ای را که به راحتی به خاطر سپرده می شود ، برای مثال wpir.ir تایپ کنید.

میزبانی وب چیست؟

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب محلی است که تمام پرونده های وب سایت شما در آن زندگی می کنند. مانند خانه وب سایت شما در واقع در آن زندگی می کند.

یک روش خوب برای فکر کردن در مورد این است که اگر نام دامنه آدرس خانه شما بود ، میزبانی وب خانه اصلی است که آدرس به آن اشاره می کند. همه وب سایت های موجود در اینترنت به میزبانی وب نیاز دارند.

وقتی شخصی نام دامنه شما را در مرورگری وارد می کند ، نام دامنه به آدرس IP رایانه شرکت میزبان وب شما ترجمه می شود. این رایانه حاوی پرونده های وب سایت شما است و این پرونده ها را به مرورگرهای کاربران ارسال می کند.

شرکت های میزبان وب در ذخیره و سرویس وب سایت ها تخصص دارند. آنها انواع مختلفی از برنامه های میزبانی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

 نحوه ارتباط نام دامنه و میزبانی وب چگونه است؟

نام دامنه و میزبانی وب دو سرویس متفاوت هستند. با این حال ، آنها با هم همکاری می کنند تا  دسترسی به وب سایت ها را امکان پذیر کنند.

اساساً سیستم نام دامنه مانند کتاب آدرس عظیم است که دائما به روز می شود. پشت هر نام دامنه ، نشانی سرویس میزبانی وب است که فایلهای وب سایت را ذخیره می کند.

بدون نام دامنه ، یافتن وب سایت شما برای افراد امکان پذیر نیست و بدون میزبانی وب نمی توانید وب سایتی بسازید.

برای ساخت وب سایت به چه مواردی نیاز داریم؟

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

برای ساخت یک وب سایت به یک نام دامنه و یک حساب میزبانی وب نیاز دارید.خرید یک نام دامنه به تنهایی فقط به شما امکان استفاده از آن نام دامنه خاص را برای مدت زمانی خاص (معمولا 1 سال) می دهد.

برای ذخیره فایل های وب سایت خود به میزبانی وب نیاز دارید. پس از دریافت میزبانی، باید تنظیمات نام دامنه خود را به روز کنید و آن را به ارائه دهنده خدمات میزبانی وب خود معرفی کنید.

پس از خرید هاست و ثبت نام دامنه خود ، می توانید ساخت وب سایت خود را شروع کنید.

آیا دامنه و هاست را باید از یک شرکت خریداری کرد؟

شما می توانید نام دامنه و میزبانی وب را از دو شرکت مختلف خریداری کنید. با این حال ، در این صورت شما باید با ویرایش تنظیمات DNS نام دامنه خود را به سمت شرکت میزبان وب خود هدایت کنید.

از طرف دیگر ، اگر نام دامنه و میزبانی وب خود را از یک شرکت خریداری کنید ، دیگر نیازی به تغییر تنظیمات نام دامنه نخواهید بود.همچنین مدیریت و تمدید هر دو سرویس تحت یک داشبورد بسیار آسان تر است.

آیا امکان انتقال نام دامنه به شرکت دیگری وجود دارد؟

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

بله،به طور معمول هنگام ثبت نام دامنه، شما حق استفاده و انتقال آن را به هرجایی که می خواهید دارید.

به عنوان مثال،فرض می کنیم شما نام دامنه خود را از شرکت X خریداری کرده اید و میزبانی خود را از شرکت Y خریداری کرده اید. اکنون می خواهید نام دامنه خود را به Bluehost منتقل کنید ، بنابراین مدیریت و تمدید آن آسان تر است.

توجه: به شما توصیه می کنیم برای شروع انتقال حداقل 45 روز پس از ثبت نام یا تمدید صبر کنید. ICANN ، سازمان بین المللی که بر نام دامنه نظارت می کند ، هر زمان انتقال آغاز می شود ، به یک سال تمدید نیاز دارد. با انتقال نام دامنه خود قبل از آن دوره ، می توانید هزینه تمدید آن سال را از دست دهید.

آیا امکان انتقال وب سایت از یک میزبان به میزبان دیگر بدون تغییر دامنه امکان پذیر است؟

بله، شما می توانید این کار را نیز انجام دهید. شما مالک نام دامنه هستید و می توانید تنظیمات آن را تغییر دهید تا آن را به هر شرکت میزبانی وب هدایت کنید.

به عنوان مثال ، شما نام دامنه و میزبانی خود را از شرکت X خریداری کرده اید و اکنون می خواهید میزبانی وب خود را به شرکت Y منتقل کنید. با انتقال ساده پرونده ها و داده ها می توانید سایت خود را از میزبانی به میزبان دیگر منتقل کنید. پس از آن باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و آنها را به سمت ارائه دهنده میزبانی وب جدید خود هدایت کنید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا بهتر بتوانید به پرسش تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب   چیست؟ موثر باشد.

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

چنان چه نسبت به محتوای این پست آموزشی پرسشی دارید یا در مورد وب سایت وردپرسی خود نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره دارید، می توانید هم اکنون در ناحیه کاربری ثبت نام کرده، اطلاعات سایت را تیکت کنید و از دانش و تخصص کارشناسان ما در وب سایت پشتیبان وردپرس ایرانی، بهره بگیرید.

دیدگاه شما