افزودن قابلیت ابزار...
 
آگاه‌سازی‌ها
پاک‌کردن همه

افزودن قابلیت ابزارک به پوسته


 ناشناس
عضو شده: 53 سال قبل
ارسال‌: 0
شروع کننده موضوع  

ابزارک یکی از امکاناتی هستش که از نسخه ۲٫۲ به بعد به هسته وردپرس اضافه شد. این قابلیت خیلی کار رو برای ما راحت کرده؛ بطوریکه ما می‌تونیم به سادگی با کشیدن (Drag) یه ابزارک و قراردادن اون در مکان دلخواه‌مون اون رو توی یکی از ستون‌های سایت‌مون به نمایش دربیاریم. پوسته‌های جدید عموما از «ابزارک» پشتیبانی می‌کنن؛ اما اگه پوسته شما ابزارک رو پشتیبانی نمی‌کنه و یا خواستار این هستین که به تعداد منوهایی که از ابزارک پشتیبانی می‌کنن بی‌افزایین با ما همراه باشین.

register_sidebars ( $count, $args );

کد اصلی برای تعریف ابزارک به شکل بالا هستش که ما می‌تونیم طبق نیازمون به اون مقدارهایی رو اضافه یا کم کنیم. در اکثر قالب‌ها ما شاهد یک ستون هستیم، به همین دلیل مقدار $count به صورت پیش‌فرض ۱ هستش. پارامتر بعدی ما $args هستش که در واقع در اون یه آرایه قرار می‌گیره که نام و شناسه و این‌جور چیزها رو می‌تونیم داخلش قرار بدیم.


کد بالا که باید در فایل تابع پوسته ما، یعنی فایل functions.php موجود در پوشه پوسته قرار بگیره کارش اینه که میاد و واسه وردپرس میگه که بیا و ابزارک رو برای پوسته فعالش کن. توی این کد ما هیچ پارامتری واسه ابزارک‌مون در نظر نگرفتیم و همه چیز به‌صورت پیش‌فرض هستش. اگه یه نگاهی به بخش «ابزارک» توی پیشخوان بندازین مشاهده می‌کنین که ابتدا این قسمت واسه شما فعال شده و هم اینکه شما یه منو به نام «ستون کناری ۱» دارین که می‌تونین ابزارک‌های دلخواه‌تون رو داخلش قرار بدین.

از سری پیش‌فرض‌هایی که خود وردپرس واسه ابزارک‌ها در نظر می‌گیره میشه به موارد زیر اشاره کرد:

'before_widget' => '
 • ', 'after_widget' => "
 • n", 'before_title' => '

  ', 'after_title' => "

  n"

  یعنی به‌طور مثال اگه ما ابزارک «اطلاعات» رو فراخوانی کرده باشیم کد اچ‌تی‌ام‌الی که قراره واسه مرورگر فرستاده بشه به‌صورت زیر هستش :

 • اطلاعات

  . . .
 • ین تنظیمات پیش‌فرض یه سری مشکلات رو ممکنه واسه ما به‌وجود بیاره؛ اگه توی کد بالا دقت کرده باشین مشاهده کردین که خود وردپرس میاد و ابتدای ابزارک رو با تگ li شروع میکنه و برای نام ابزارک هم از تگ h2 استفاده کرده؛ ممکنه ما توی کدهای سی‌اس‌اس مون برای منوهای کناری یه استایل دیگه‌ای رو تعریف کرده باشیم. یعنی مثلا بیا و ابتدای منو رو با تگ div شروع کن، یه class اختصاص بده به نام و هر چیز دیگه‌ای. اینجا هستش که اگه ما از دستورات پیش‌فرض تبعیت کنیم با مشکل به‌هم‌ریختگی قالب مواجه میشیم و اینجا هستش که ما مجبور میشیم خودمون رو با شرایط وردپرس وفق بدیم ولی چون وردپرس یه سیستم متن بازه، ما می‌تونیم اون رو طبق نیازمون تغییرش بدیم.
  اگه یادتون باشه گفتیم که پارامتر $args کارش اینه که به ما اجازه میده تا یه سری مقادیر رو تعریف کنیم. حالا میخوایم بیایم و واسش مقادیر دلخواهمون رو تعریف کنیم؛ مثل طریقه قراردادن ابزارک در قالب. تو این مثال واسه وردپرس قراره بگیم که بیا و هر ابزارک رو با section و تیتر هر ابزارک رو هم با تگ h2 شروع کن.

  'before_widget' => '
  ', 'after_widget' => "
  ", 'before_title' => '

  ', 'after_title' => "

  "

  حالا اگه بخوایم واسه ستونی هم که تعریف کردیم یه نام بزاریم به صورت زیر عمل می‌کنیم:

  'name'=> 'نام موردنظر'

  برای تعریف دو کد بالا برای ابزارک لازمه که بصورت زیر کدهامون رو به کد اصلی اضافه کنیم:

   'نام موردنظر',
   'before_widget' => '
  ', 'after_widget' => '
  ', 'before_title' => '

  ', 'after_title' => '

  ' )); ?>

  نکته‌ای که داشت فراموشم میشد طریقه فراخوانی کردن ابزارک‌ها برای ستون کناری هستش. ممکنه شما توی پوسته‌تون ۳ تا منو داشته باشین. شما برای هرکدوم یه فایل php در نظر گرفتین که از طریق فایل sidebar.php اونها رو فراخونی کردین. کافیه به اون فایل ها برین و هرجا که شروع منوها هست از کد زیر استفاده کنین:

  
  

  به همین راحتی شاهد این بودین که چجوری ما تونستیم از «ابزارک» استفاده ببریم. موفق باشین.
  منبع


  نقل‌قول
  اشتراک: