هفت دلیل برای نوشتن...
 
آگاه‌سازی‌ها
پاک‌کردن همه

هفت دلیل برای نوشتن یک افزونه برای وردپرس


ارسال‌: 93
مدیر انجمن
شروع کننده موضوع
(@pscoltd)
عضو
عضو شده: 9 سال قبل

ممکن نیست که شما یک کاربر وردپرس باشید و تا به حال از افزونه های آن استفاده نکرده باشید. افزونه های وردپرس به شما امکان می دهند بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، قابلیت های وبلاگ خود را افزایش دهید. گاهی اوقات نقش این افزونه ها تا حدی مهم است که ممکن است شما بدون آن ها، حتی قید استفاده از وردپرس را بزنید. مانند افزونه ی wp-jalali که فارسی سازی وردپرس شما را بر عهده دارد.
Plugins + wordpress

اگرچه وردپرس یک نرم افزار مستقل قدرتمند برای وبلاگ نویسی و حتی مدیریت محتواست، ولی با این حال همه ی نیازهای کاربران را برآورده نمی کند. اینجاست که پای افزونه ها به وسط می آید. کاربران هر روز درخواست های بیشتری برای توسعه ی وردپرس دارند که بسیاری از آن ها می تواند در قالب افزونه پاسخ داده شود. با اینکه افزونه های بسیاری برای وردپرس نوشته شده است ولی هر روز شاهد به وجود آمدن افزونه ای جدید هستیم و به نظر می رسد این روند همچنان ادامه داشته باشد. بهتر است بررسی کنیم که چرا باید یک افزونه برای وردپرس بنویسیم؟

۱- ایده ای نو و بکر دارید که تا به حال به آن توجه نشده است.

شاید تا به حال با خود گفته باشید که اگر وردپرس فلان قابلیت را داشت چقدر خوب بود یا اگر می توانست این کار را هم انجام دهد… . اگر شما نیاز خاصی دارید که در حال حاضر وردپرس آن را برآورده نمیکند، هر چه زودتر دست به کار شوید و آن را در قالب یک افزونه پیاده کنید. مطمئن باشید به درد دیگران هم می خورد.

۲- از ایده ی یک افزونه خوشتان آمده است، ولی روش پیاده سازی آن را دوست ندارید.

ممکن است در گشت و گذار در اینترنت یا جستجوی مخزن افزونه های وردپرس به افزونه ای برخورد کنید که پاسخگوی نیازهای شما باشد، ولی با توجه به دانشی که در نوشتن افزونه های وردپرس دارید روش بهتری برای پیاده سازی آن به ذهنتان بیاید. در این صورت چرا خودتان یک افزونه ننویسید؟!

۳- می خواهید در کد یک افزونه ی موجود تغییراتی ایجاد کنید.

گاهی اوقات ممکن است یک افزونه برای اینکه بهترین کارایی را برایتان داشته باشد و یا برای شما قابل استفاده باشد، نیازمند کمی تغییر باشد. در چنین مواردی تماس با نویسنده ی افزونه برای ایجاد تغییرات ممکن است همیشه راه حل مشکل نباشد. زیرا نویسندگان افزونه ها معمولا درگیر فعالیت های بسیاری هستند و ممکن است فرصت ایجاد تغییرات مورد نظر شما را نداشته باشند. یا حتی ممکن است از پیشنهاد شما خوششان نیاید! همچنین ممکن است دیگر از این افزونه پشتیبانی نشود. در این صورت اگر به اندازه ی کافی در ساختار این افزونه تغییر ایجاد کرده اید و افزونه تحت لیسانس GPL منتشر شده باشد، شما هم می توانید نسخه ی خود را منتشر کنید.

۴- می خواهید یک افزونه را توسعه دهید و بر قابلیت های آن بیافزایید.

گاهی اوقات یک افزونه هیچ مشکلی ندارد. ولی شما ترجیح می دهید که نسخه ی خودتان را منتشر کنید. برای مثال شاید فکر کنید اگر در پیاده سازی یک افزونه از Ajax استفاده شود، قدرتمندتر می شود یا با اضافه کردن چندین دستور می توان آن را با افزونه های دیگر هم سازگار کرد. یا بتوان با اضافه کردن یک پنل برای مدیر، کنترل آن را آسان تر کرد. در این حالت همانطور که در بخش قبل گفته شد، اگر این افزونه تحت لیسانس GPL منتشر شده باشد، شما هم می توانید نسخه ی خود را منتشر کنید.

۵- از تغییر دادن کد پوسته های مختلف خسته شده اید.

بی شک برای شما هم اتفاق افتاده است که مجبور شده باشید با نوشتن قطعه کدهایی، تغییری در پوسته ی خود به وجود آورید. قطعا اگر روزی بخواهید پوسته ی خود را تغییر دهید، یکی از موانع سر راهتان، همین بهینه سازی هایی است که در پوسته ی قدیمی خود انجام داده اید. پس بهتر نیست افزونه ای بنویسید که تمام این قطعه کد ها را همیشه یکجا داشته باشید؟!

۶- شما یک طراح پوسته هستید.

اگر یک طراح پوسته هستید، قدم بعدی برای شما می تواند نوشتن یک افزونه باشد. نوشتن افزونه باعث می شود که شما دید بهتری نسبت به اینکه وردپرس چگونه رفتار می کند، پیدا کنید و بتوانید پوسته های قابل انعطاف تری بنویسید.

۷- می خواهید از این طریق درآمد کسب کنید.

یک افزونه نویس خوب همیشه می تواند از نوشتن افزونه های اختصاصی و سفارشی کسب درآمد کند. بعضی از افزونه نویسان از کمک های مالی کاربران خود استفاده می کنند. همچنین اگر شما یک طراح پوسته ی سفارشی هستید، می توانید افزونه های خود را در بسته هایی همراه با پوسته هایی که طراحی می کنید قرار دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

اشتراک: